30 września 2013

Tarta z ricottą i figami


Nie jestem jakąś specjalną fanką fig. Ot smaczne i tyle. Chyba, że nie trafiłam na przepis lub połączenie smaków, które powaliłoby mnie na kolana. Będę próbować i szukać dalej.

Dobrym połączeniem w tej tarcie jest słodki smak fig i lekko słonawy smak sera.Połączenie z ricottą bardzo dobrze się sprawdziło. Trudno zdefiniować czy jest to raczej tarta na słodko czy na słono. Chyba pół na pół, ale takie smaki lubię. Lekka i przyjemna w smaku. Polana ciepłym miodem naprawdę godna polecenia.

17 września 2013

Zupa rybna z pomidorami i selerem naciowym


(Przepis z: Kulinarne wyprawy, Jamiego Olivera)
 
Kakavia (bo tak nazywa się z greckiego ta zupa) to właściwie taki trochę gulasz rybny. Jest to gęsta, pożywna i pełna smaków zupa.

Ta zupa powstała w następujący sposób.
- Dobrze, to co jutro będzie na obiad?
Akurat na stole leżały Kulinarne wyprawy Jamiego Olivera.
- Otworzę stronę i zrobimy to na co wypadnie, ok.?
Dość ryzykowne, bo jeśli akurat wypadnie na kiszone cytryny z wyprawy do Maroka..;)?
Ale ok. – słowo się rzekło.
Książka otwarła się na greckiej zupie rybnej zwanej Kakavią i ..lepiej być nie mogło.

15 września 2013

Ciastka francuskie ze śliwkami w waniliowo-cynanonowym cukrze



Gotowe ciasto francuskie ratowało mnie już z niejednej opresji. Choćby takiej, gdy odbieramy niespodziewany telefon z informacją, że "jesteśmy w drodze i wpadniemy dosłownie na chwilę i nie róbcie sobie kłopotu...." Można z nim zrobic dosłownie wszystko. Nadziewac dowolnym słonym i słodkim nadzieniem.
Ale to, że dania i przekąski z użyciem gotowego ciasta francuskiego są tak wdzięczne i proste w przygotowaniu, wcale nie oznacza, że muszą być one mniej smaczne od pracochłonnych i skomplikowanych wypieków.
Wręcz przeciwnie...


Składniki:
- 4 płaty gotowego mrożonego ciasta francuskiego,
- ok. 25 dojrzałych śliwek,
- 3 łyżeczki brązowego cukru,
- 2 łyżeczki cukru waniliowego,
- rozkłócone 1 żółtko,
- płaska łyżeczka cynamonu.

Przygotowanie:
Śliwki kroimy na ćwiartki, usuwamy pestkę. Wykładamy je na rozgrzaną teflonową patelnię. Mieszamy na małym ogniu około 4-5 minut. Dodajemy brązowy cukier i cukier waniliowy. Mieszamy jakieś 4-5 minut, aż cukier się rozpuści. Na koniec dodajemy cynamon. Mieszamy dokładnie i odstawiamy do ostygnięcia.

Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni.

Gotowe płaty ciasta rozmrażamy. Z jednego płatu powinny wyjść 4 podłużne prostokąty. Smarujemy je rozkłóconym żółtkiem i układamy ćwiartki śliwek. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy ciastka i pieczemy około 20-25 minut.
Gotowe posypujemy (opcjonalnie) cukrem pudrem :)




Smacznego!

14 września 2013

Risotto z bobem, pistacjami i tartą bułką


Bób to jedno z moich ulubionych strączkowych.
Najbardziej lubię taki gotowany al-dente, podawany na gorąco z masłem i solą.

Bób kojarzy mi się z latem. Rósł u mojego dziadka na działce. Nie takiej jak teraz, czyli typowej działce nowomiejskich letników - z przystrzyżonym równo trawnikiem, tujami i kilkoma grządkami nowalijek.
To była prawdziwa działka! Z rowem obrośniętym zielskiem i trawą, ze ślimakami, które zbierał nasz sąsiad, z altanką pachnącą starocią, spróchniałym drewnem, kolorową odrapaną w wielu miejscach farbą i stołem z ceratą przymocowaną do stołu pinezkami. Nad furtką zwisał krzak róży, a żeby dojść do altany trzeba było przejść wąską ścieżką ze szpalerem zdrewniałych, gęstych i nie przepuszczających słońca krzewów winogron. Chwasty rosły na działce że ho, ho! Pełno było na niej dziwnych miejsc i zakamarków. Miejsce za altaną było w ogóle niedostępne. Jako dzieci baliśmy się tam wchodzić. Nieopodal był plac zabaw z huśtawkami i mogłam chodzić tam sama. Uwielbiałam to. Huśtawka szybująca w górę i żołądek podjeżdżający do gardła kiedy szczęście mieszało się ze strachem, gdy huśtawka szybowała coraz wyżej i wyżej.
Czy są jeszcze place zabaw z huśtawkami?

Składniki: (na 2 osoby):
- 3/4 szklanki ryżu arborio,
- 1 cebula,
- 1 ząbek czosnku,
- 3 lyżki oliwy,
- 2 łyżki masła,
- 3 - 3,5 szklanki bulionu (może być z kostki),
- 400 g bobu,
- skórka starta z połowy cytryny,
- garśc pokrojonych orzeszków pistacjowych (można je zastąpic płatkami migdałów),
- pół szklanki startego parmezanu oraz wiórki do przybrania,
- sól i pieprz,
 oraz
tarta bułka czyli:
- 2 łyżki masła, łyżka tartej bułki oraz sól.



Przygotowanie:
Bób wrzucamy do gotującej się, osolonej wody i gotujemy 7-9 minut. Odcedzamy. Odstawiamy na chwilkę i obieramy. (Łatwo to zrobić, gdy bób jest jeszcze ciepły).

Przygotowujemy tartą bułkę. W tym celu podgrzewamy masło w rondelku. Dodajemy tartą bułkę i mieszając czekamy, aż stanie się złocistobrązowa. Solimy i mieszamy z obranym bobem.
Cebulę z czosnkiem szklimy na patelni z oliwą i łyżką masła. Po zeszkleniu wrzucamy ryż i mieszamy, aż ziarenka zrobią się szkliste (ok. 5-8 minut). Wlewamy pierwszą porcję bulionu. Mieszamy drewnianą łyżką. Czynność powtarzamy za każdym razem, gdy ryż wchłonie płyn i wykorzystamy cały bulion. Trwa to jakieś 15-20 minut. Dodajemy skórkę startą z cytryny oraz parmezan. Dodajemy odrobinę soli (jeśli potrzeba), pieprz oraz łyżkę masła. Dodajemy bób zmieszany z tartą bułką.

Podajemy posypane wiórkami parmezanu i chrupiącymi pistacjami.

Smacznego!

12 września 2013

Karkówka w sosie pomidorowo-śmietanowym


Skoro może być schab pieczony w coli, kurczak pieczony na puszce - to dlaczego nie może być karkówki pieczonej w keczupie?

Karkówka jest bajecznie prosta w przygotowaniu, niezwykle dobra, krucha, rozpływająca się w ustach, a w sosie śmietanowo-pomidorowym (na bazie keczupu) smakuje wybornie.Należy ją przygotować w wysokim i sporym naczyniu żaroodpornym z pokrywką.

Była hitem na niejednym spotkaniu towarzyskim w gronie rodzinnym i na stałe zagościła na liście "mięsnych top przepisów" u moich znajomych (przebiła nawet devolaye teściowej - a to chyba wystarczająca rekomendacja:)