To mała urocza wieś położona w województwie lubuskim.
Zaproszeni pojechaliśmy tam na weekend. Spędziliśmy naprawdę uroczy czas.
Wielopokoleniowe spotkania przy stole zastawionym lokalnymi przysmakami.
Goście, domownicy, ciotki i wujkowie, dzieciaki biegające po podwórku.
Nocne polaków rozmowy, ognisko, huśtawka i kupa śmiechu.
Stare stodoły z pomieszczeniami nowego przeznaczenia. W jednym z nich stół do ping-ponga, gdzie najlepsze mecze odbywają się o trzeciej nad ranem. Pies Tofik, który najbardziej lubi wygrzewać się w ciepłym popiele po całonocnym ognisku i trąca cię mokrym nosem za każdym razem kiedy twoja ręka nie mierzwi jego miękkiej i puszystej sierści.
Na Woodstock nie dojechaliśmy. Oglądaliśmy jego łunę na nocnym niebie, stojąc na skraju wiśniowego sadu, kiedy naszła nas ochota na spacer.
Kiedy nazajutrz w południe, przebierałyśmy wiśnie, odkładając do innej skrzynki te, którym nadawałyśmy "drugie życie", przebrane w fartuchy i chichoczące pod nosem, pomyślałam sobie czy na każdym podwórku, za każdym mijanym wiejskim domem toczy się takie właśnie życie. Bardzo bym chciała żeby tak właśnie było.
Tymczasem zapraszam na jajecznicę z kurkami.
Dobra jajecznica z kurkami nie wymaga jakichś specjalnych zabiegów. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Kurki nie mogą być mokre. Aby jajecznica smakowała kurkami grzyby muszą być suche.
Najlepiej jeśli bardzo dokładnie oczyścimy kurki z ziemi lub piasku - nie myjąc ich pod bieżącą wodą. Jeśli są jednak bardzo zapiaszczone umyjmy je i osuszmy na papierowym ręczniku, najlepiej pozostawiając je na całą noc, tak aby pozbyły się wilgoci.
Warto dodać do masy jajecznej odrobinę śmietany, tak aby jajecznica była kremowa i delikatna.
Składniki:
- 2 spore garści oczyszczonych kurek (największe można pokroić w mniejsze kawałki),
- 1 mała cebula,
- 6-8 jajek,
- 1/4 szklanki płynnej słodkiej śmietanki (12 lub 18%),
- sól i pieprz,
- spora łyżka masła,
- posiekana natka pietruszki.
Przygotowanie:
Jajka mieszamy razem ze śmietaną. Solimy i pieprzymy. Cebulę pokrojoną w drobną kostkę szklimy na maśle. Pod koniec szklenia kiedy cebula jest jeszcze trochę al dente dorzucamy kurki i smażymy razem z cebulą. Kurki i cebulę delikatnie solimy. Smażymy kurki razem z cebulą nie dłużej jednak niż 4-5 minut. Wlewamy masę jajeczną i smażymy do delikatnego ścięcia. Dzięki śmietanie masa będzie bardziej kremowa niż zazwyczaj. Posypujemy jajecznicę natką pietruszki i podajemy od razu. Najlepiej smakuje z chrupiącymi bułeczkami posmarowanymi masłem.
Stańsk.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz