21 października 2013

Chlebek bananowy Sophie Dahl




Jeden wieczór.
Jedna rozmowa, która pokrzepia bardziej, niż niejedna składana obietnica i deklaracja.
Jedna odpowiedź i zapewnienie, że ktoś kogo kochasz uszanuje każdą twoją decyzję i pomimo wszystkiego zawsze będzie przy tobie.
Jedno jedyne zdanie, które wcale nie przychodzi łatwo, a jest tak naprawdę jedynym właściwym, oczywistym i tak bardzo oczekiwanym.

Spacer po lesie, z którego oczywiście zaśmiewamy się do łez, bo niespodziewanie zamienia się w półgodzinne przedzieranie się przez chaszcze i kłujące pokrzywy. Wyprawa po grzyby, z której wracamy z kilkoma nadgryzionymi przez ślimaki podgrzybkami, prawie zwichniętą nogą i obietnicą „już nigdy nie pójdę z wami do lasu”, a która ulatnia się z każdą upływającą minutą drogi powrotnej.
Szczęśliwe chwile, które tak jak zebrane grzyby wkładam do kosza, bo z tej wyprawy to one będą dla mnie najważniejsze.
Dziękuję.


13 października 2013

Placuszki z dyni z ricottą i nutą pomarańczy


Dąb  i dynia/ Ignacy Krasicki
Kiedy czas przyzwoity do dojźrzenia nastał,
Pytała dynia dęba, jak też długo wzrastał?
„Sto lat". „Jam w sto dni zeszła taką, jak mnie widzisz"
Rzekła dynia. Dąb na to: „Próżno ze mnie szydzisz;
Pięknaś, prawda, na pozór, na pozór też słyniesz:
Jakeś prędko urosła, tak też prędko zginiesz".

To nieprawda, że dynia jest piękna na pozór. Dynia to znakomite warzywo, które można wykorzystać praktycznie do wszystkiego. Przybiera smak taki jaki jej nadamy, dzięki przyprawom i odpowiedniemu doprawieniu. Może być przygotowywana zarówno na słodko jak i na słono. Pod tym względem jest naprawdę uniwersalna. Można z nią eksperymentować i raczej z góry efekt naszych wysiłków skazany jest na powodzenie.

Dynia kojarzyła mi się kiedyś wyłącznie z kompotem - z dodatkiem goździków i kwasku cytrynowego. Później z wydrążonymi, wykrzywionymi szczerbatym uśmiechem głowami przygotowywanymi na Hallowen. Jeśli ktoś miał taką dynię - to było naprawdę coś.
Od kilku lat dynia jest jednym z najbardziej "trendy" warzyw. I bardzo słusznie. Nie wyobrażam sobie jesieni bez dyni i eksperymentowania z jej uniwersalnym smakiem.


09 października 2013

Zupa ze świeżych pomidorów - najprostsza i najlepsza



Tą zupę można przyrządzić tylko wtedy, kiedy mamy do dyspozycji najlepsze, najsłodsze, najbardziej dorodne, mięsiste, wczesno-jesienne pomidory, które zebrały w sobie wszystkie smaki gorącego lata. To bardzo gęsta, aromatyczna, mocno pomidorowa zupa. Nie ma właściwie żadnych dodatków. W tej zupie rządzi i króluje pomidor. Bardzo ważne jest wcześniejsze przesmażenie pomidorów na maśle (!).

Zdarza mi się robić naprawdę różne zupy pomidorowe - na mięsie, na wywarach mięsnych i warzywnych, z dodatkiem warzyw, zimą na koncentracie i pomidorach z puszki, z dodatkiem ryżu, makaronu i lanych kluseczek. Jednak ta zupa poza pomidorami ma niewiele dodatków i innych warzywno-mięsnych składników. W związku z tym, że śliwki i pomidory zamawialiśmy późnym latem w ilościach hurtowych, tą zupę robiłam najczęściej i o dziwo.. nie miałam jej dość.

Bardzo ważne jest odpowiednie posłodzenie i dosolenie zupy - tak, żeby miała odpowiednio wyważony smak: słodko-słono-kwaskowy. Zupa jest mocno pomidorowa - nie jest rozcieńczona żadnym wywarem - z pewnością będzie smakowała tym, którzy lubią intensywne smaki.

06 października 2013

Tosty francuskie - szybkie śniadanie na słodko


Niedzielne śniadania są najlepsze. Trwają w nieskończoność, są inne niż zwykle i jesz to na co naprawdę masz ochotę. Z reguły robimy omlety z dodatkami, ale czasem mam ochotę posmażyć placuszki lub naleśniki. Tym razem nadszedł czas na francuskie tosty.

Do zrobienia francuskich tostów nadaje się wszelkiego rodzaju pszenne pieczywo. Jak podaje Nigella Lawson "do przygotowania tostów potrzebne są jajka, mleko, cukier i chleb. Należy zmieszać wszystko razem, doprawić jak się lubi, usmażyć tosty i jeść z ulubionymi dodatkami". (Wierzcie mi robiłam tosty francuskie na bułkach od hamburgerów i wyszły znakomicie).